Zmiana czasu na letni w 2018 roku. Kiedy przestawiamy zegarki i dlaczego? Historia zmiany czasu. Każdego roku jesteśmy zmuszeni przestawić swoje zegarki o godzinę do tyłu. Dlaczego? W jakim kraju na świecie nie stosuje się takich praktyk? Czy w tym roku cofamy zegarki do tyłu po raz ostatni?
Kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2018 roku?
W dobie, smartwatch, smartfonów czy zegarków radiowych nie musimy myśleć o tym kiedy przestawiamy zegarki, urządzenia te robią to za nas w odpowiednim czasie, a komputer z systemem Windows czy osX informuje nas o tym wcześniej. Dwa razy w roku, musimy się zmagać ze zmianą czasu i każdego razu zastanawiamy się po co? Wszystko zależy od organizmy, niektórym cięzko się jest przestawić na nowe tory czasowe, zwłaszcza ludzi pracujących na nocki, bądź zaczynających prace we wczesnych godzinach porannych.. A co z podróżowaniem? Komunikacja… Pociągi, Autobusy, Tramwaje.. Rozkład jazdy, przy zmianie czasu na letni, uchodzi nam jedna godzina, najczęściej w rozkładach jazdy trzeba brać pod uwagę jak by ta godzina nie istniała. Zawsze warto zwrócić uwagę, na stronie danego związku komunikacyjnego jak to wygląda.. PKP, KZKGOP, Koleje Śląskie, itp… No dobrze, a więc kiedy zmieniamy czas w 2018 na czas zimowy? Spokojnie mamy jeszcze ponad miesiąc czasu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w ostatnią niedziele Października, czas letni w 2018 roku będzie obowiązywał do 28 Października 2018 do godziny 3:00. Tradycyjnie w nocy z soboty na niedziele zatrzymamy się w czasie i o godzinie 3 będziemy musieli cofnąć się na godzinę 2. Natomiast czas Zimowy będzie obowiązywał do 31 Marca 2018 do godziny 2. Czy ostatni raz będziemy przestawiać zegarki na czas zimowy w 2018 roku?
Czy w 2018 roku ostatni raz przywitamy czas zimowy? Co ze końcem zmiany czasu?
Jest duża szansa i wszystko na to wskazuje. Pamiętam jak padł kiedyś pomysł obywatelski o zniesienie zmiany czasu z letni na zimowy w Polsce, jednak oburzało do część rządzących w Unii Europejskiej. Sądzili, że brak zmiany czasu powinien obowiązywać w całej europie.. Jednak dziś sama Komisja Europejska przedstawiła projekt w sprawie zniesienia zmiany czasu. Dyrektywa spowoduje, że nie będziemy przestawiać zegarków. Zrobiono sondaż wśród ludzi krajów Unii Europejskiej, aż 84% Europejczyków uznało, że zmiana czasu to niepotrzebny problem prowadzący m.in. do złego samopoczucia. Wszystko wskazuje na to, że czasem właściwym będzie czas Letni, ze względów położenia geograficznego Polski, dla naszego kraju było by to idealne rozwiązanie. Dziś uważam, że takie kraje jak Czechy, Słowacja, Węgry, Serbia, Polska powinien obiawiazywać czas +2 (EEST), taki jak na Ukrainie, Rumuni, Bułgarii czy Grecji, wiec czas Letni był by idealnym rozwiązaniem. Nie wiadomo jednak czy przepisy wejdą w życie, bądźmy dobrej myśli.
Trochę Historii.
Wszystko zaczęło się od Benjamina Franklina. Jako pierwszy rozpoczął temat ze zmianą czasu, jednak jego artykuły nigdy nie brano na poważnie. O krok od wprowadzenia czasu letniego w 1907 roku był Brytyjczyk William Willett, chciał by cofnięto czas o 80 minut, postulował to mówiąc, że zmiana zaoszczędzi nam na oświetleniu, miał spore poparcie brytyjskiego rządu, jednak nie udało mu się przekona większości. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku Rzesza oraz sojusznicze Austro-Węgry, przesunęli czas o godzinę do przodu, natomiast 1 października 2016, cofnęli swoje zegarki do tyłu. Zaraz po nich byli Brytyjczycy. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych, wprowadził zmianę czasu na zimowy, co pozwoliło zaoszczędzić im paliwa na produkcję elektryczności na okres wojny.
W Polsce po raz pierwszy wprowadzono zmianę czasu w 1919 roku. Następnie podczas okupacji hitlerowskiej. W kolejnych latach 1945-1949, 1957-1964, 1977-1981 oraz nieprzerwanie od 1983 roku do dnia dzisiejszego.
Dlaczego?
Zdania na temat zmiany czasu, są podzielone. Jedni są jak najbardziej za zmianą czasu, tłumacząc fakt oszczędności energii, co moim zdaniem jest bzdurą. Żyjemy w czasach, gdzie czas ma dla nas bardzo duże znaczenie, ale nie zwracamy uwagi na to czy zmiana czasu pozwoli nam zaoszczędzić energii. Znamy to z autopsji, przy zmianie czasu zwykle czujemy nie niedospani oraz miewamy zmiany nastrojów. Zwykle wystarczy krótka drzemka by móc przestawić swój organizm, jednak człowiek przystosowany jest do cyklicznej zmiany warunków, dla niektórych osób nie wystarczy drzemka lecz kilka dni by oswoić się ze mianą czasu.
Czas zimowy.
Czas ten „prawidłowy” to czas przez nas nazywany „Czasem Zimowym”. Tylko raz w Czechosłowacji zimą w 1946 roku, przesunięto zegarki o godzinę do tyłu w stosunku o czasu strefowego, czyli w odwrotnym kierunku niż czas letni. Czas letni to rezolucja, którą wymyślono w celu oszczędzenia energii. Kraje w Europie takie jak Białoruś w 2011 zrezygnowali z czasu zimowego i pozostali przy czasie letnim, (jestem zwolennikiem takiego rozwiązania) UTC+3 jako czas prawidłowy (moskiewski), a nie jak było wczesnej +2
Gdzie nie stosują zmiany czasu?
Najprościej przedstawić to w formie mapki z „wikipedia”.
Zmiana czasu na Świecie by Paul Eggert
Obszary, które korzystają z czasu letniego
Obszary, które kiedyś przyjęły czas letni, ale obecnie z niego nie korzystają
Obszary, na których nigdy nie wprowadzono czasu letniego