0.9 C
Katowice
wtorek, 19 marca, 2024

ETS2 Promods 2.46

0

Potrzebne pliki i programy Program 7zip (do rozpakowania bezpłatnej paczki promods) https://www.7-zip.org/a/7z1900-x64.exe Oficjalne Forum Promods’a https://www.promods.net/setup.php Chwilkę czasu i dobre chęci !!
P.S. PPM (Prawy przycisk myszy) Co potrzebujesz by móc wgrać “Promoda 2.46”

Wersja Gry : 1.37 (Wyłączone beta testy na steam) | Steam > Biblioteka >PPM na “Euro Truck Simulator 2” > Właściwości > Beta > I tam ustawiamy “BRAK – anulowanie udziału we wszystkich betach” https://ibb.co/q9T42XF Screen

Jakie potrzeba dodatki DLC (mapowe)?

DLC : *Beyond the Baltic Sea https://store.steampowered.com/app/925580/Euro_Truck_Simulator_2__Beyond_the_Baltic_Sea/ *Italia https://store.steampowered.com/app/558244/Euro_Truck_Simulator_2__Italia/ *Vive la France https://store.steampowered.com/app/531130/Euro_Truck_Simulator_2__Vive_la_France/ *Skandynawia https://store.steampowered.com/app/304212/Euro_Truck_Simulator_2__Scandinavia/ *Going East https://store.steampowered.com/app/227310/Euro_Truck_Simulator_2__Going_East/ *Road to the Black Sea https://store.steampowered.com/app/1056760/Euro_Truck_Simulator_2__Road_to_the_Black_Sea/

Jak pobrać oraz rozpakować PROMODSa ? – Wbijamy na stronę https://www.promods.net/setup.php

– Rejestrujemy się na forum https://ibb.co/CJt8PT0? Screen – W kroku 0z3 Wybieramy preferowany język, klik “OK” – Następnie należy wygenerować plik def. Klikamy na Kliknij tutaj aby wygenerować plik def – wybieramy preferowane pod siebie ustawienia, następnie Wygeneruj i mamy już pierwszy plik. https://ibb.co/tX08RC2? Screen PLIK DEF JEST BARDZO WAŻNY. BEZ NIEGO MOD NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ – Dalej przechodzimy do 2 z 3 kroku pobierania promodsa. Tutaj mamy dwie możliwości pobierania. Płatne (1euro) w jednym pliku + 2 pliki z realnymi firmami oraz mapą z dalekim wchodem (opcjonalnie ale WARTO!!) – Jeśli nie możemy zapłacić za pobranie, można pobrać w 7 różnych częściach, jednak trwa do znacznie dłużej. Uzbroimy się w cierpliwość i pobieramy, jednocześnie możemy pobierać 2 pliki https://ibb.co/BcXpCqD Screen

– Do rozpakowania plików najlepiej sobie poradzi program https://www.7-zip.org/a/7z1900-x64.exe Pobieramy i instalujemy.

– W folderze pobrane powinniśmy mieć pliki o nazwach : PROMODs : promods-v246.7z.001, promods-v246.7z.002, promods-v246.7z.003, promods-v246.7z.004, promods-v246.7z.005, promods-v246.7z.006, promods-v246.7z.007 oraz EXTRA : *promods-me-v246.7z *i promods-tcp-v125.7z – Trzeba pamiętać, że musimy mieć wszystkie 7 części spakowanego archiwum .7z w jednym folderze inaczej, zobaczymy słynny błąd “Archiwum uszkodzone” – Otwieramy plik “promods-v246.7z.001” (PPM > 7-ZIP > Wypakuj Tutaj) i w folderze pojawi nam się nowy folder o nazwie promods-v246 – Wszystkie pliki z folderu przenosimy do dokumenty>Euro Truck Simulator 2>mod https://ibb.co/j66RRxR Screen – Dokładnie tak samo postępujemy z plikami *promods-me-v246.7z *i promods-tcp-v125.7z (aby pojeździć po krajach dalekiego wschodu razem z Nami !!

Zarządzanie modyfikacjami o kolejność.

– Po odpaleniu gry w menu przy wyborze profilu, mamy opcje “Zarządzanie modyfikacjami” należy przerzucić wszystkie wgrane modyfikacje z lewa na prawa – Należy również ustalić odpowiednią kolejność modyfikacji http://polandrebuilding.pl/download/poland-rebuilding-2-4-2/ Polecam skorzystać z tego linku tam, możecie sobie zaznaczyć odpowiednie modyfikacje które macie oraz pobrać maps moda “Poland Rebulding” ( o tym już wkrótce).

Ciekawe linki : https://promods.net/viewtopic.php?t=32721 Tutaj macie odpowiednią kolejność z różnymi dodatkowymi modyfikacjami! W krótce je opiszemy. Na forum macie również linki do modów upiększających grę. W razie pytań zapraszam na dział #║?╠ᴘᴏᴍᴏᴄᴇ

Kamień Pomorski

0

4 atrakcje dla których warto odwiedzić.

Wielu z nas podczas pobytu nad Polskim Bałtykiem zastanawia się co robić gdy pogoda nie dopisuje, głównie nastawiamy się na plażowanie jednak, pochmurny czy deszczowy dzień psuje nasz plan. Wszystko zależy jakim typem “turysty” jesteśmy. Turysta jest każdy kto oddala się od swojego miejsca zamieszkania, jedni wolą siedzieć w hotelu i nic nie robić, drudzy jadą by narzekać na wszystko, a jeszcze inni nastawiają się na zwiedzanie.My w tym roku nastawieni jesteśmy na odpoczynek i zwiedzanie. Jednym z naszych spontanicznych punktów był Kamień Pomorski. Czy warto? Myślę, że warto. Miasto znajduje się na szlaku zabytków sztuki romańskiej. Gotyckie katedry jako pomnik historii, wśród bloków z lat 60. Myślę, że dość ciekawie i nietypowo komponuje się całe miasto. Będąc na wczasach w zachodniopomorskim warto podjechać na jeden dzień do Kamienia Pomorskiego – miasta leżącego nad zalewem Kamińskim, na przykład z Dziwnowa można dopłynąć tam statkiem i to.kolejna atrakcja. Przedstawię 4 najważniejszych punktów dlaczego warto i co warto zobaczyć, zwłaszcza gdy podróżujemy z dzieckiem.

1. Konkatedra św. Jana Chrzciciela

Rozpoczęcie budowy miało miejsce w XII wieku, piękna surowa gotycka budowla, bez przepychu złota, z pięknymi organami. Nasz pierwszy punkt przy którym zaparkowalismy samochód i zaczęliśmy zwiedzać niewielkie miasto.

2. Port jachtowy.

Tak naprawdę takim punktem orientacyjnym miasta jest przystań jachtowa, chcąc zobaczyć zalew kamieński, poprstu nie ma możliwości nie odwiedzić, portu. Oprocz portu znajduje się też molo oraz zabytkowy wrak statku. Dość nietypowo i ciekawie to wygląda, bloki z lat 60 z widokiem na piękne jachty i zalew.

3. Wieża Piastowska

Mały w końcu śpi a dal nam trochę popalić. Kolejnym punktem to gotycka baszta przyłączenia do ruin murow starego miasta. Wstęp na wieżę płatny, natomiast we wieży znajduje się muzeum kamienia oraz widok na panoramę miasta i zalew kamienski.

4. Bałtycki park dinozaurów i safari.

To coś specjalnie dla tych którzy podróżują z dziećmi. Duży park dinozaurów oraz mini zoo i place zabaw dla dzieci. W mini zoo znajdziemy lamy, zebry, konie, kury, itp. Myślę, że po takim zwiedzaniu warto dzieciakowi zapewnić troche rozrywki.

Spontaniczne wakacje nad Baltykiem. Czy można?

0

Spontaniczność.. W tym roku stawialiśmy przede wszystkim na spontaniczność, często wyjeżdżając na wakacje, w 50 procentach mieliśmy zazwyczaj wszystko zaplanowane. Sytuacja sprawiła, że tak po prostu musieliśmy, ale nie na czego żałować. 12 godzin przed samym wyjazdem dopiero znaleźliśmy nocleg, szybkie pakowanie i wyjazd. Kiedyś pamiętam jak trzeba było się przygotowywać do całej trasy. Polskie morze i ponad 12 godzin jazdy samochodem. Dziś infrastruktura drogowa pozwala nam przybyć z Katowic do Świnoujścia w 5,5 godziny z przerwami na rozprostowanie nóg i za szybkiego papierosa.

Dziś podróżujemy z dzieckiem, więc jeśli chodzi i zaplanowanie trasy – tylko i wyłącznie wchodzi w grę noc, wtedy mały prawie cala drogę śpi a jazda autem przez 6 godzin go nie męczy.

Podobnie jest z noclegami, trzeba patrzeć przede wszystkim na wygodę, dla dziecka oraz infrastrukturę zabawowa dla dzieciaka. Filipkowi zapewniliśmy mały plac zabaw oraz basen wewnętrzny w razie braku pogody. Udało nam się wybrać idealny ośrodek z wyżywieniem (czego nie lubię robić) ale cena i wolne pokoje kusiły 🙂 w zasadzie nad Polskim morzem tydzień w takim Hotelu wynosi 1 000 zł od osoby z wyżywieniem HB – bardzo smaczne śniadania oraz obiadokolacje. Jeśli chodzi o mnie nie lubię tego typu udogodnień, śniadanie jest dobre ale resztę dnia wole sobie zaplanować w restauracji testując jedzenie to czego nie mam w domu, albo sobie samemu coś ugotować, ale w tym roku stawialiśmy na wygodę.

Rok temu pomorskie w tym Zachodniopomorskie i to był nasz cel podczas szukania noclegu. Dojazd nie grał roli, bo zarówno w jedno i drugie województwo można dojechać w niecałe 6 godzin umożliwia to droga szybkiego ruchu S3 na całej długości zachodniej Polski. Od autostrady A4 do samego Bałtyku.

W te wakacje nastawiamy się głównie na zwiedzaniu zachodniego wybrzeża, w dniu pisania tego posta zobaczyliśmy już Międzyzdroje i Dziwnów, aktualnie nocujemy w Międzywodziu. Na pewno odwiedzimy

Zapraszam na relację na moim instagramie @budgiejr oraz na fb Podróże Razyfiber.

Pieczone pierożki empanadas z wołowiną. Warto spróbować!

0
EMPANADAS

W zasadzie pomysł na znakomite pieczone pierożki empanadas przyszedł przez zupełny przypadek i w ciągu 5 minut.. Kupiłem w promocji mięso mielone wołowe, z którym prędzej czy później trzeba coś zrobić, jak nie do zamrażalki na kolejna okazję, to wykorzystać od razu, dziś w kuchni! Wpisując w google “Danie z mięsa mielonego wołowego” (przez zupełny przypadek klikając w grafikę google, ukazały mi się te pyszne pierożki, nie zwracając uwagi na nic, postanowiłem, że podejmę się zadania. Przepis prosty i szybki. Argentyńskie pieczone pierożki empanadas, niektórzy nazywają je też jako meksykańskie, ale “de facto” – najbardziej popularne są w Chile i Argentynie.

Czas na przepis na argentyńskie pieczone pierożki empanadas z wołowiną i dipami.

pieczone pierożki empanadas

Przepis na ciasto :

Składniki:

  • ok. 700 g mąki pszennej
  • ok. szklanka ciepłego mleka
  • 75 g masła
  • 1 jajko z oddzielonym żółtkiem od białka
  • 1 żółtko
  • 1/2 łyżeczki soli

Przepis:

  • Powiedzmy, że mniejsza połowa kostki masła wędruje do miski
  • zalewamy szklanką ciepłego mleka i pół łyżeczki soli
  • następnie wsypujemy mąkę oraz żółtko z jajka
  • wyrabiamy ciasto do uzyskania gładkiej masy
  • ciasto dzielimy na dwie części zawijamy w folie i do lodówki na 30 minut

Przepis na farsz:

Składniki:

  • 75 g masła
  • 400 g mielonej wołowiny
  • 2 cebule
  • łyżeczka kminu rzymskiego
  • soku z cytryny
  • szczypiorek
  • 2 łyżki stołowe wędzonej mielonej papryki lub słodkiej
  • szczypta chilli
  • 1 łyżka oregano
  • sól i pieprz

Przepis:

  • mięso mielone wołowe mieszkamy z mieszkanką przypraw: kmin rzymski, mielona papryka, chili, oregano, sól i pieprz
  • roztapiamy na patelni masło i dodajemy posiekaną w kostkę cebulke, smażyć do miękkości
  • następnie dodajemy mięso mielone wołowe. Smażymy, aż mięso się zetnie.
  • Na samym końcu skrapiamy wszystko cytryna i dodajemy szczypiorek. Gotowe!!
pieczone pierożki empanadas

Pierożki… Pieczenie..

Wcześniej przygotowane ciasto wałkujemy na grubość ok 1mm (trochę grubsze niż do naszych Polskich tradycyjnych pierogów) i wycinamy szklanką równe kółeczka. Łyżkę farszu kładziemy na kółeczka i zlepiamy końce zwilżając je delikatnie wodą. Gotowe surowe pierożki smarujemy białkiem jajka i do piekarnika na ok. 180 st. ustawiając grzanie góra i dół. Pieczemy przez około 20-25 minut. Najlepiej podawać z salsą pomidorową lub sosem chipotle mayo (przepis już wkrótce).

Idealna Pizza i sekret ciasta na pizze! #gotowanie

0

Często zastanawiamy się jak przygotować idealne ciasto na pizze, każdy ma swój gust… Nie ma ciasta idealnego, którego każdemu zasmakuje, jednak pizza ma to do siebie, że każdy posmakuje i wyrobi sobie ścieżkę ulubionej pizzy.. Zawsze sekretem jest ciasto. Ilekroć ludzie wyszukują, przepisy na ciasto podobnego do “Pizza Hut”, czy “Telepizza”, wielu ludzi ma swoje lokalne ulubione pizzerie. Jednak warto spróbować coś swojego, swoją własną pizze – idealną na rodzinne spotkania lub domówki. Poznajcie mój sekret na ciasta na pizze..

Idealne ciasto na pizze by budgiejr.

ciasto na pizze

Składniki :

  • mąka pszenna typu “00” (2 szklanki)
  • mąka kukurydziana (do rozrobienia ciasta)
  • 3 ziemniaki
  • woda (1/2 szklanki)
  • świeże droższe (ok. 25g)
  • olej rzepakowy (3 łyżki stołowe)
  • masło (1 łyżeczka)
  • sól
  • cukier

Przygotowanie :

  • Na dobry początek proponuje przygotować zaczyn. Drożdże rozdrabniamy dodajemy łyżeczkę cukru i zalewamy pół szklanki ciepłej wody (ok. 40 st.) odstawiamy na godzinę.
  • Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości z łyżeczką soli. Po ugotowaniu przecisnąć przez praskę.
  • Do przygotowanego zaczynu z drożdżami, wsypujemy ok 1,5 łyżeczki soli (zaczyn powinien udawać wodę gazowaną)
  • Następnie dodajemy 3 łyżki oleju, lekko roztopionego miękkiego masła (1 łyżeczka), mąkę pszenną oraz wcześniej ugotowane kartofle, wyrabiamy ciasto. (Ciasto może być lekko mokre, więc najlepiej użyć łyżki lub urządzenia miksującego do ciast.
  • ciasto odstawiamy na 30 minut do godziny maksymalnie.
  • wyrabiamy placki na pizze na mące kukurydzianej (blachę również posypujemy mąką kukurydzianą, można też przesmarować masłem)
  • składniki wg. uznania (jednak trzeba pamiętać co za dużo do nie zdrowo – by ciasto do pizzy się nie rozmokło)
  • ciasto najlepiej piec w temperaturze ok. 320 st. jednak, nie każdy piec ma taką możliwość, mój takiej możliwości nie ma, więc ja ustawiam na 250 st. (termostat i tak mi nie działa 😉 ) dobrze jest, gdy piekarnik ustawimy z termoobiegiem z grzaniem od spodu lub na kamieniu do pizzy
  • by ciasto było idealne wystarczy piec ok. 10 minut, maksymalnie!
ciasto na pizze

Gotowe! Mój sposób na ciasto na pizze, a sekretem są ziemniaki. Spróbujcie, napiszcie czy wam wyszło?

Samochodem do Andory – Co warto wiedzieć? #porady #przepisy

0

Andorę należy odwiedzić obowiązkowo jeśli podróżujemy do Hiszpanii samochodem, jako raj podatkowy mamy bardzo tanie zakupy, oraz niezapomniane widoki. Kraj przede wszystkim przyjazny i bezpieczny, obowiązuje bardzo wysoka kultura prowadzenia pojazdu. 

Opłaty

Po terytorium Andory, samochodem poruszamy się bezpłatnie po wszystkich drogach. Jedynie opłata jest pobierana za przejazd tunelem Tunel d’Envalira na granicy Francji i Andory w wysokości 6,6 €. Jednak można i raczej zalecam, ze względu na widoki i pierwszego dobrego wrażenia pojechać drogą nr CG-2 “zawijasami”.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

  • apteczka pierwszej pomocy
  • dwa trójkąty ostrzegawcze
  • komplet żarówek
  • koło zapasowe
  • w okresie zimowym łańcuchy
  • kamizelka odblaskowa

Ciekawostki

Andora, wiele ludzi nawet nie wie o istnieniu tego państwa. Niewielki kraj położony w Pirenejach, graniczącym na wschodzie z Francją, zaś na zachodzie Hiszpanią. Mimo swej wielkości, Andora jest bardzo atrakcyjna turystycznie, choćby dla samych krajobrazów. Najważniejszy budynek “Casa de la Vall” siedziba rządu Andory pochodzący z XVI w. a na jego wzór, budowane, domy, bloki po dzień dzisiejszy. Kraj liczy ok. 78 tyś ludzi, a głową państwa są Współksiężęta Andory : każdy kolejny prezydent Francji obecnie François Hollande oraz  każdy kolejny biskup miasta La Seu d’Urgell w Hiszpanii, obecnie Joan Enric Vives Sicília

Istotne informacje

Andora nie posiada swojej placówki dyplomatycznej, wszelkie informacje oraz pomoc zalecana jest w Ambasadzie RP w Madrycie.

Andora

StolicaAndorra la Vella
WalutaEuro (EUR, €)
Językkataloński
UENie
GranicaTak

Dokumenty

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Prawo Jazdy
  • Ubezpieczenie OC
  • Dowód rejestracyjny pojazdu
  • Pisemna zgoda na używanie pojazdu poza terytorium RP w j. angielskim (dot. osób nie będące właścicielami pojazdy).
Ograniczenia
 40 km/h
 60-90 km/h
 brak
 brak
 0,5 ‰
tylko nocą

*Dane na 30.05.2019

Park Śląski w Chorzowie – Czy warto? #Śląsk #porady

0

Park Śląski
daw. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka(WPKiW S.A.)
Lokalizacja : Chorzów, Śląsk, Polska
Powierzchnia : 600 ha
Rok powstania : 1950
Patron : Gen. Jerzy Ziętek ( Założyciel Parku )

Park Śląski – Co warto wiedzieć ?

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka SA jest zlokalizowany wśród „betonowej dżungli” Górnego Śląska. Huty, kopalnie – to co nam kojarzy się ze Śląskiem, jeden z największych parków miejskich w Europie, odmienia rzeczywistość. „Zielone Płuca” Górnego Śląska, położone w granicach administracyjnych Chorzowa, graniczy z Siemianowicami Śląskimi oraz Katowicami na prawie 600 ha terenie. Co roku Park Śląski odwiedzany przez wiele turystów z całej Europy ze względu na liczną ilość atrakcji między innymi : Zoo, Legendia (Śląskie Wesołe Miasteczko), Stadion Śląski oraz organizowane liczne imprezy kulturalne.

Dlaczego warto? Na co uważać?

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie to idealne miejsce do spędzenia udanego weekendu z rodziną, bądź ukochaną osobą. Codziennie przewija się alejkami kilkanaście tysięcy gości zarówno miejscowych jak i z całej Polski. W okresie letnim organizuje się tutaj po kilkadziesiąt imprez kulturowych, biesiad piwnych, wystaw, jarmarków oraz dyskotek dla młodzieży. Podziwiać można dwa razy w roku wystawę kwiatów przy hali wystaw “Kapelusz”. Liczne koncerty społecznościowe na Polach Marsowych między innymi „Rock bez igły”, „Festiwal Ryśka Riedla”, „Biesiada Piwna Tyskie”, „Octoberfest”, kino na wolnym powietrzu, cyrki itp. Bawić się przy żywej muzyce współczesnej śpiewanej przez grupę ludzi z Filipin. W Parku jest możliwość wynajęcia rowerka wodnego czy kajaka i pływać po kanale. Zjeść coś dobrego w „Wiosce Rybackiej” czy restauracji „Łania”. Zimą organizowane są Mikołajki czy Finał WOŚP. Park Śląski to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i nigdy nie będzie odczuwał nudy o każdej porze dnia, czy pory roku.   Trzeba jednak uważać na siebie, najbardziej wieczorami, kiedy to dużo ilość młodych pijanych ludzi przechodzi alejkami parku, można zostać napadniętym, okradzionym, pobitym. Przybywają też tam duże grono kibiców z rożnych okolicznych klubów, którzy nie darzą siebie sympatią. Mimo wszystko park stara się by było jak najbardziej bezpiecznie, aktualnie instalowany jest system monitoringu. Pomocą mogą służyć Straż Parkowa – kontrolująca i pilnująca porządku na terenie parku. Generalnie nie ma czego się obawiać.

Atrakcje

  • Stadion Śląski – imprezy sportowe, koncerty, eventy. Istnieje możliwość zwiedzania stadionu, gdy nie są organizowane imprezy. Czas jaki trzeba poświęcić na atrakcje: ok. 1 Godziny
  • Wesołe Miasteczko “Legendia” – najstarszy park rozrywki w Polsce. Liczne atrakcje dla każdego. Czas jaki trzeba poświęcić na zwiedzanie: od 5 do 10 godzin
  • Śląski Ogród Zoologiczny – trzeci największy ogród zoologiczny w Polsce. Znajduje się w nim 2681 zwierząt, 312 gatunków. Czas jaki trzeba poświęcić na zwiedzanie: od 2 do 4 godzin
  • Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium w Polsce, oprócz muzeum, wyświetlane są również seanse pod wielką kopułą. Czas jaki trzeba poświęcić na zwiedzanie: od 1 do 2 godzin
  • Śląski Park Linowy
  • Skansen
  • Rosarium
  • Hala Wystaw Kapelusz
  • Krąg Taneczny

Bilety, Cennik

Istnieje możliwość kupienia wspólnego biletu do Parku Śląskiego w cenie 110 zł. Noclegi Booking.com

Dojazd i komunikacja na terenie parku

Park Śląski znajduje się w centrum górnośląskiej aglomeracji, w trójkącie miast Chorzów, Katowice, Siemianowice Śląskie. Dojazd tutaj nie stanowi żadnego problemu, samochodem, pociągiem czy samolotem.

­Lotniska :

  • -Katowice – Pyrzowice
  • -Kraków – Balice

Stamtąd kursują zaś autobusy do ­Centrum Katowic.
Pociągiem do ­Katowice Główny Dworzec PKP

­Tramwaje Śląskie

Na całej długości  parku od strony Katowic ul. Chorzowska, znajdują się 4 przystanki tramwajowe i jeden od strony Chorzowa ul. Katowicka:

PRZYSTANKI:

  • Chorzów AKS (Chorzów)

Atrakcje : Centrum Handlowe AKS, Stadion Śląski, pola marsowe, ośrodek harcerski, Skansen, Restauracja Łania, Restauracja Leśniczówka, Hotel Arsenal Palace, Hotel SKAUT, Kolejka linowa”Elka”
Linie : 1, 6, 11, 19 

  • Chorzów Stadion Śląski (Chorzów-Katowice przystanek strefowy)

Atrakcje : Stadion Śląski, pola marsowe, ośrodek harcerski, Skansen, Restauracja Łania, Restauracja Leśniczówka, Hotel SKAUT, Hotel Stadion Śląski, Kolejka linowa”Elka”
Linie : 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33

  • Park Śląski Wejście Główne (Katowice)

Atrakcje : rosarium, hala wystaw Kapelusz, korty tenisowe, siłownia na świeżym powietrzu, Restauracja Marysin Dwór oraz inne liczne punkty gastronomiczne.
Linie : 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33

  • Park Śląski Ogród Zoologiczny (Katowice)

Atrakcje : Zoo, rzeźba żyrafa, rosarium
Linie : 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33

  • Park Śląski Wesołe Miasteczko “Legendia” (Katowice)

Atrakcje : Wesołe Miasteczko “Legendia”, Stadion GKS Katowice, Park Linowy, Kolejka linowa”Elka”
Linie : 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33

BEZPOŚREDNI DOJAZD TRAMWAJEM:

Katowice Centrum i okolice.

  • Katowice Rynek
    Linie : 0, 1, 6, 11, 19, 23
  • Katowice Dworzec PKP
    Linie : 0, 19, 22, 33
  • Katowice Brynów
    Linie : 6
  • Katowice Zawodzie
    Linie : 23

Chorzów Centrum.

  • Chorzów Rynek
    Linie : 6, 11 i 19

Bytom Centrum

  • Bytom Pl. Sikorskiego
    Linie : 6, 19

Świętochłowice i Ruda Śląska

  • Ruda Śląska Chebzie Pętla
  • Świętochłowice Piaśniki skrzyżowanie
    Linie : 1, 11

Zabrze i Gliwice

  • Zabrze Pl. Wolności (okolice Dworca)
  • Zabrze Karola Miarki (okolice Dworca)
  • Zabrze Damrota
  • Gliwice Zajezdnia
    Linia : 1

Tramwaje kursują średnio co 5 minut w tygodniu natomiast w weekendy co 10 minut. Większość przystanków tramwajowych są umiejscowione na terytorium miasta Katowice. Obsługujące linie tramwajowe : 0, 1, 6, 11, 19, 23, 33 – co daje idealne połączenie z Bytomia, Katowic, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Zabrza czy Gliwic. Powyżej spis linii tramwajowych oraz obsługujące przystanki jak najłatwiej dojechać do Chorzowskiego Parku. Mieszkańcom Sosnowca (linie : 15), Mysłowic (linie : 14), Siemianowic Śląskich (Linie: 13), Gliwic (tylko linie autobusowe i kolejowe) , Zabrza(Linie : 3, 4, 5) poszczególnych dzielnic Rudy Śląskiej (9, 17) czy Chorzowa Starego (tylko linie autobusowe), Batorego (Linie : 10, 17, 20, 40)  oraz Świętochłowic (Linie : 7, 10, 17) zalecane jest dojazd inną linia do wskazanych powyżej przystanków tramwajowych. *Dane na 1.04.2017 

­Autobusy

PRZYSTANKI AUTOBUSOWE W OKOLICACH PARKU ŚLĄSKIEGO

  • Katowice Dąb Kościół (Katowice)
    Atrakcje: Wesołe Miasteczko “Legendia”, Stadion GKS Katowice, Park Linowy, Kolejka linowa”Elka”
    Linie: 6, 7, 23, 109, 110, 673, 674, 820, 830, 840, 7N, 830N, 840N,
  • Katowice Oś. Tysiąclecia Zoo (Katowice)
    Atrakcje: Zoo, Żyrafa, Wesołe
    Linie: 6, 7, 23, 51, 109, 138, 238, 673, 674, 820, 830, 840, 830N, 840N, 7N
  • Katowice Dąb Krzyżowa (Katowice)
    Atrakcje: Stadion GKS Katowice, Park Linowy, Ogród Zoologiczny (brama boczna), Kolejka linowa”Elka”
    Linie: 0, 50, 110, 193
  • Katowice Dąb Szkoła (Katowice)
    Atrakcje: Stadion GKS Katowice, Park Linowy, Ogród Zoologiczny
    Linie: 110
  • Chorzów AKS (Chorzów)
    Atrakcje: Centrum Handlowe “AKS”, Skansen, Stadion Śląski, Pola Marsowe, Ośrodek Harcerski, Hotel Arsenal, Hotel Skaut, Kolejka linowa”Elka”
    Linie: 6, 98, 663, 830N, 840N
  • Chorzów Stary Szyb Prezydent (Chorzów)
    Atrakcje: Skansen, Stadion Śląski, Pola Marsowe, Ośrodek Harcerski, Hotel Skaut, Szyb Prezydent(atrakcja Chorzowa), Kolejka linowa”Elka”
    Linie: 48, 74, 190, 663, 664, 665, 974,
  • Chorzów Stary Dom Pomocy (Chorzów)
    Atrakcja: Lądowisko
    Linie: 663, 664, 665, 190
  • Chorzów Stary Węzłowiec (Chorzów)
    Atrakcje: przyroda i lasy Parku Śląskiego
    Linie: 663. 664. 665. 190
  • Telewizja Katowice (Siemianowice-Chorzów-Katowice przystanek strefowy)
    Atrakcje: Planetarium, Restauracja, Międzynawowe Targi Katowickie
    Linie: 170, 190, 222
  • Siemianowice Bytków Oś. Chemik (Siemianowice Śląskie)
    Atrakcje: Planetarium, Restauracja, Międzynawowe Targi Katowickie
    Linie: 30, 50, 0, 110, 170, 222, 296, 663, 664, 665, 119, 168, 190, 30N

BEZPOŚREDNI DOJAZD AUTOBUSEM

Katowice Centrum

  • Katowice Dworzec PKP
    Linie: 0, 50, 51, 110, 193, 672, 674,  7N, 30N, 830N, 840N
  • Katowice Al. Korfantego
    Linie: 6, 30, 673, 820, 830, 840, 830N,
  • Katowice Piotra Skargi (okolice dworca PKS)
    Linie: 820, 830
  • Katowice Mickiewicza
    Linie: 6, 30, 673, 840, 830N
  • Katowice Sokolska (okolice dworca PKS, centrum przesiadkowe)
    Linie: 0, 6, 7, 23, 30, 50, 110, 119, 168, 170, 193, 296, 673, 674,  7N, 30N, 830N, 840N

Chorzów Centrum

  • Chorzów Rynek (centrum przesiadkowe)
    Linie 6, 48, 74, 98, 190, 663, 664, 665, 820, 830, 840, 974, 830N, 840N

Siemianowic Śląskie
Linie 0, 30, 50, 110, 119, 168, 170, 190, 222, 296, 663, 664, 665
Dojazd z Zabrza i Rudy Sląskiej
Linie 6 ,7, 23, 840
Dojazd z Bytomia
Linie 820. 830
Dojazd z Tarnowskich Gór
Linie 820

Obsługujące linie autobusowe: 0, 6, 7, 23, 30, 48, 50, 51, 74, 98, 109, 110, 119, 138, 168, 170, 190, 193, 222, 238, 296, 663, 664, 665, 673, 674, 820, 830, 840, 7N, 30N, 830N, 840N – co daje idealne połączenie z Bytomia, Katowic, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Zabrza czy Gliwic. Powyżej spis linii oraz obsługujące przystanki jak najłatwiej dojechać do Chorzowskiego Parku. Mieszkańcom Sosnowca, Mysłowic,  poszczególnych dzielnic Rudy Śląskiej (9, 17) , Chorzowa Batorego oraz Świętochłowic  zalecane jest dojazd inną linia do wskazanych powyżej przystanków autobusowych. *Dane na 1.04.2017[/box]   *Aktualny rozkład jazdy oraz cenniki biletów na  http://kzkgop.pl/

­Dojazd samochodem i parkingi

Obowiązuje zakaz poruszania się samochodem na terenie parku, za wyjątkiem osób ze specjalnym zezwoleniem oraz pojazdów elektrycznych typu Melex. Są wyznaczone specjalne miejsca parkingowe
(ok. 2500 miejsc)na brzegach parku, wjazd jest płaty.

­Parkingi oraz wjazd na teren parku.

  • Park Śląski wejście Główne (Parkingi)
    Wjazd od ul. Chorzowskiej w Katowicach (tylko w kierunku Chorzowa)
    Atrakcje: Stadion Śląski, hala wystaw “Kapelusz”, punkty gastronomiczne, pola marsowe
  • Wjazd przy Centrum Handlowym AKS (Parkingi)
    Wjazd od ul. Parkowej w Chorzowie
    Atrakcje: Stadion Śląski, Restauracja Łania, Strzelnica, Skansen, Kolejka linowa”Elka”
  • Wjazd Planetarium (Parkingi)
    Wjazd od styku Katowic ul. Bytkowskiej, Chorzowa ul. Siemianowickiej i Siemianowic Śląskich ul. Wróblewskiego przy Telewizji Katowice.
    Atrakcje: Planetarium, Restauracja
  • Parking przy Stadionie GKS Katowice
    Wjazd od ul. Bukowej w Katowicach.
    Atrakcje: Stadion GKS, Ogród Zoologiczny, Park Linowy
  • Wjazd Ogród Zoologiczny (Parking)
    Wjazd od ul. Złotej w Katowicach
    Atrakcje: Ogród Zoologiczny, Park Linowy
  • Parking Wesołe Miasteczko “Legendia”
    Wjazd od ul. Złotej w Katowicach
    Atrakcje: Wesołe Miasteczko “Legendia”

Parkingi płatne w tygodniu 2,5 zł za godzinę, w weekendy 4 zł za godzinę. Parkujący na parkingu Wesołe Miasteczko, mogą pozostawić samochód bezpłatnie, warunkiem jest jednak skorzystanie z atrakcji “Legendi”.

­Poruszanie się po terenie Parku Śląskim

Dla osób pieszych przewidywane jest 10 wejść do parku zlokalizowane wokół parku 3 miast ościennych:

Katowic

  • Park Linowy (ul. Złota)
  • Złota (ul. Złota)
  • Wesołe Miasteczko (ul. Chorzowska)
  • Wejście Żyrafa (ul. Chorzowska)
  • Wejście Główne (ul. Chorzowska)

Chorzowa

  • Wejście Stadion Śląski (ul. Katowicka)
  • Wejście Skansen (ul. Parkowa)
  • Wejście Siemianowicka (ul. Siemianowicka)
  • Wejście Las (ul. Siemianowicka)

Siemianowic Śląskich

  • Wejście Planetarium (ul. Wróblewskiego)

 Kolejka wąskotorowa obsługująca przystanki:

  • Wesołe Miasteczko “Legendia”
  • Ogród Zoologiczny (wejście boczne)

Trasa liczy 1 km, koszt przejazdu dla dorosłego wynosi 4 zł, natomiast bilet ulgowy 3 zł. Kurs co godzinę tylko w okresie letnim. Szczegóły­

Kolej Linowa “Elka” obsługująca przystanki:

  • Stadion Śląski
  • Wesołe Miasteczko “Legendia”

Ceny Biletów

Dzieci do 3 lat: przejazd bezpłatny
Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni: przejazd w jedną stronę 8 złotych, w obie strony 12 zł
Dorośli: przejazd w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł

Szczegóły >>

Park Śląski posiada rozbudowaną sieć alejek dla osób pieszych oraz tras rowerowych, ponadto ludzie poruszają się tam bardzo często na rolkach.

INTERAKTYWNA MAPA KLIK

Żrodło : parkslaski.pl

Samochodem do Austrii – Co warto wiedzieć? #porady #przepisy

0

Austria jest dość uporządkowanym krajem z bardzo wysoką kulturą prowadzenia pojazdów. Nie nie mieliśmy złych doświadczeń, kierowcy bardzo uprzejmi pomogli nam dostać się do pewnych miejsc w momencie kiedy się zgubiliśmy. Uwaga na policje przy zjazdach z autostrad. Zarobiłem mandat, ale nie zbyt drogi policjant powiedział, że 2€ za przekroczony km/h, jechałem 17km/h za dużo. Jednak policzył mnie tylko 30€.

Opłaty

Na terytorium Austrii, przejazd przez autostrady jest płatny, obowiązuje system winietek w postaci naklejki na szybę. Winietę można nabyć w PZM oraz na stacjach benzynowych oraz granicy kraju. Brak posiadanej winiety za przejazd autostradą karane jest w postaci mandatu o wysokości 120 euro.

Okres ważności10-dniowa2-miesięczna1-roczna
motocykl5,30 €13,40 €35,50 €
samochód osobowy z przyczepą lub bez do 3,5 t9,20 €26,80 €89,20 €

Niezależnie od posiadania winietki dodatkowe opłaty pobierane są za przejazd tunelami i drogami wysokogórskimi:

  • tunel Arlberg (na S16 – pomiędzy Tyrolem a Vorarlberg – z St.Anton do Langen)
  • tunel Felbertauern na drodze B108, czynny cały rok. Łączy region Kitzbühel z Tyrolem wsch. umożliwiając szybkie połączenie północ-południe np.z Monachium do Włoch i Słowenii
  • tunel Karawanken na A11, łączy Austrię (St.Jacob) ze Słowenią (Jesenice)
  • tunele: Tauern na odcinku Flachauwinkel – Zederhaus i Katschberg na odcinku St.Michael – Rennweg na autostradzie Tauernautobahn (A10)
  • tunele: Gleinalm: St.Michael – Ubelbach i Bosruck: Spital a.Pyhrn – Ardning na autostradzie Pyhrn (A9) – autostrada Brenner (A13 – pomiędzy Tyrolem i Włochami)
  • droga wysokoalpejska Gerlos (pomiędzy Salzburgiem i Tyrolem)
  • droga wysokoalpejska Grossglockner, czynna od maja do października
  • droga wysokoalpejska Silvretta (Vorarlberg) zamknięta w zimie na odcinku Galtür – Partenen; zakaz ruchu dla pojazdów z przyczepami
  • droga wysokoalpejska Timmelsjoch z Imst (A) do Merano (Włochy)
Żródło : asfinag.at

Austria

StolicaWiedeń
WalutaEuro (EUR, €)
Językniemiecki, bawarski, słoweński, alemański, burgenlandzko-chorwacki, węgierski, czeski
UETak (od 1995 r.)
GranicaSchengen

Dokumenty

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Prawo Jazdy
  • Ubezpieczenie OC
Ograniczenia
 50 km/h lub 30 km/h (Graz)
 100 km/h
 130 km/h
 130 km/h
 0,49 ‰
tylko nocą

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

  • pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach
  • apteczka pierwszej pomocy
  • trójkąt ostrzegawczy
  • opony: głębokość profilu bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm dla samochodów  osobowych i 2 mm dla samochodów ciężarowych i autokarów
  • Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej)

Inne Informacje

W Austrii można używać CB Radia wyłącznie na falach FM oraz posiadać specjalne zezwolenie. Należy się liczyć z surowymi kontrolami policji, badającymi stan techniczny oraz wyposażenia pojazdów. Oprócz mandatu w Austrii wprowadzono tzw. żółte kartki (punkty karne) również dla turystów, po otrzymaniu trzech żółtych kartek, jest równoznaczne z zakazem poruszania się po terytorium kraju przez min. 3 miesiące. Za wezwanie policji na miejsce kolizji, gdzie nikt nie ucierpiał, zgłaszający jest zobowiązany zapłacić 36€.

Jeśli już byłeś/aś w Austrii i masz jakiekolwiek doświadczenia z tego dzikiego jeszcze kraju podziel się w komentarzu lub na naszym forum

*Dane na 30.05.2019

Wieprzowina po Chińsku z ryżem curry.

Pomysł na obiad orientalnie. Szybko, prosto i gotowe. Dziś dzień azjatycki w mojej kuchni.. Wcześniej pierożki teraz .. Wieprzowina po Chińsku. Głownie dania azjatyckie słyną z szybkiego przyrządzenia.. Mięso smażone bardzo szybko, jest delikatnie krwiste i dość twarde.. Dla każdego coś dobrego!

Składniki:

  • 1kg mięsa wieprzowego (łopatka, polędwiczka, szynka)
  • Mąka ziemniaczana
  • 1 papryka czerwona
  • 1 cebula
  • 1 marchew
  • 1 pora
  • 2 ząbki czosku
  • kciuk imbiru
  • pieczarki
  • 2 łyżki oleju roślinnego

Składniki sos:

  • 3 łyżki octu ryżowego lub sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
  • 3 łyżki wody
  • 5 łyżek sosu sojowego
  • 3 łyżki cukru
  1. Warzywa: Kroimy w kostkę lub w paski, zależy jak kto lubi.. Polcecam większe kawałki w paski.. Ja osobiście użyłem mieszanki chińskiej (sa tam grzybki mun oraz bambus)
  2. Czosnek i imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
  3. Sos: wymieszać wszystkie składniki w miseczce.
  4. W woku lub w wysokiej i dużej patelni rozgrzać 1 łyżkę oleju, włożyć wszystkie przygotowane warzywa i mieszając smażyć na większym ogniu przez około 4 minuty. Warzywa wyjąć i odłożyć na talerz.
  5. Na patelnię dodać drugą łyżkę oleju i włożyć polędwiczkę, obtoczoną mąką ziemniaczana pieprzem i solą, zwiększyć ogień do dużego i smażyć przez około 3 minuty co chwilę mieszając aby równomiernie się obsmażała.
  6. Włożyć z powrotem warzywa i wszystko wymieszać, następnie wlać sos. Gotować przez około 2 minuty aż sos zgęstnieje, w międzyczasie co chwilę zamieszać. Wyłożyć danie na talerze, obok położyć ryż z curry, posypać szczypiorkiem i podawać.

Chińskie pierożki “JIAOZI” gotowane na parze.

Idealna kolacja, obiad – jak kto woli. W kuchni chodzi o to by czasem móc oderwać się od rzeczywistości i “upichcić” coś nietypowego, np. Orientalnego, a zarazem coś blisko kuchni Polskiej.. Dziś dzień na kuchnie azjatycką. Pierogi.. A dokładniej pierożki Chińskie “Jiaozi” lub jak to woli “Dim Sum” jednak te drugie, najczęsciej są z dodatkiem krewetek – jednak ja pozostaje trochę w Polskim klimacie, część egzotyczną pozostawiam na inny dzień.

O to co potrzebujemy do przyrządzenia smacznych pierożków .. w zasadzie to co mamy zazwyczaj w lodówce 😉

Składniki na ciasto : 

  • 2 szklanki mąki przennej
  • 1 szklanka wrzącej wody
  • 1/2 łyżeczki soli (najlepiej niską zawartością sodu)
  1. Mąkę i sól wsypujemy do miski i mieszamy
  2. Wlewamy wodę, po czym dokładnie mieszamy (uwaga, używamy do mieszania łyżki, żeby się nie poparzyć na początku – woda jest gorąca ).
  3. Następnie, gdy już trochę przestygnie, wyrabiamy ciasto rękami do momentu, aż przestanie przyklejać się do miski.
  4. Następnie wykładamy ciasto na blat posypany mąką i wyrabiamy ciasto dalej, aż będzie gładkie.
  5. Przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy na 20 minut

Składniki na farsz : 

  • 500 g mięsa mielonego wieprzowego
  • 1/2 szklanki drobno pokrojonego pora
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku lub cebulki zielonej
  • kciuk startego świeżego imbiru
  • 3 łyżki sosu sojowego najlepiej ciemnego
  • szczypta białego pieprzu, lub pieprzu ziołowego
  1. Mieszamy wszystkie składniki ze sobą
  2. Ciasto rozwałkowujemy jak najcieniej jak się da.
  3. Szklanką wycinamy kółka
  4. Na środek nakładamy łyżeczkę farszu, a brzeg ciasta smarujemy wodą
  5. Łączymy ze sobą brzegi na zakładkę (Trochę ciężko – można złożyć w pół tworząc półksiężyc, albo w formie sakiewki na pieniądze)

Gotowanie

Najlepiej gdy gotujemy pierożki na parze, w bambusowym sicie do gotowania na parze, wyłożonym pergaminem, aż ciasto będzie miękkie. Pierogi można również gotować przez 5 minut w lekkim bulionie, a następnie je odcedzić. Ja użyłem możliwości swojej mikrofalówki i specjalnego pojemnika dołączonego do zestawu do gotowania na parze. 

Składniki na sos : 

  • 8 łyżek sosu sojowego
  • 2 łyżki octu ryżowego lub soku z cytryny lub octu spirytusowego
  • 1 łyżeczka cukru brązowego, może być biały
  • 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
  1. Całość mieszkamy

GOTOWE!