Nasza podróż w 2011 roku.

Nagle minęliśmy napis Praga – widzieliśmy tylko czerwone dachy, tak to najbardziej charakteryzuje te miasto wszystkie dachy są czerwone niesamowity widok. Zaraz szukamy w stolicy Czech czegoś, co moglibyśmy również powiedzieć o tym mieście, że jest najpiękniejszą stolicą w Europie jak głoszą legendy. Niestety nic nie przebije, przynajmniej moim skromnym zdaniem Budapesztu. Fakt faktem Praga to również piękne miasto. Parking? Może jakiś punkt orientacyjny by się potem nie zgubić. Rzeka, to najczęściej rozpoznawalne miejsce każdego miasta, rzeka w pewnym sensie stanowi punkt orientacyjny wielkiego miasta. Praga leży nad rzeka Wełtawa, więc nie było problemu i zaparkowaliśmy zaraz przy brzegach Rzeki. Po wyjściu z auta czas się zorientować to gdzie i jak, wcześniej wyposażyliśmy się w przewodnik po Pradze z mapką no i oczywiście wcześniej wałkowane strony internetowe, co warto, co nie. Mieliśmy mało czasu by zostać w Pradze dwa dni i podziwiać wszystko, a poza tym byliśmy już napaleni na to by jechać dalej i zobaczyć jeszcze więcej.
Najbardziej godnym miejscem w Pradze i stawianym na pierwszym miejscu do zwiedzania jest w czeskiej Pradze jest Stare Miasto, to tam właśnie jest najwięcej zabytków, deptak, sklepy, kościoły, więc nasz cel był ku temu miejscu. Ale podstawowym elementem jest przejście najstarszym mostem Karola, ten ma prawie 500 m długości o 10 m szerokości oraz ok. 600 lat do roku 1741 był jedynym mostem na Wełtawie. Najbardziej charakteryzującymi elementami mostu są figurki przedstawiające świętych ludzi, jest ich, aż 31 na całej długości mostu. Następny etap to rynek starego miasta, serce Pragi. Ratusz, rezydencje kupców i pałace książęce oraz dwa kościoły św. Mikołaja i Tyński, spoglądają z góry na masywny współczesny pomnik narodowego bohatera, Jana Husa. Charakteryzującym elementem Ratusza jest zegar, który mówi więcej o gwiazdach niż o aktualnym czasie. Można również wjechać windą na sam szczyt i oglądać panoramę Pragi. Od razu skorzystaliśmy z okazji i wjechaliśmy na są górę, ale mieliśmy pecha, bo była to godzina 12. Dlaczego pecha? W Pradze o godzinie 12 wszyscy stoją w jednym miejscu patrzą się w stronę ratusza gdzie pan gra na trąbce, a całe miasto wyje syrenami alarmowymi, okropny dźwięk.

Praga, Most Karola

Zabytki i muzea

W Pradze znajdują się liczne muzea, między innymi: Muzeum figur woskowych, Muzeum Marionetek czy muzeum Alfonsa Muchy – cokolwiek to znaczy, to tylko imię, po prostu słynny czaski malarz. Myśmy zdążyli zwiedzić tylko muzeum figur woskowych, w sumie nic ciekawego, aczkolwiek bardzo starannie wykonane figury znanych ludzi, czy postaci z bajek i filmowych m.in. Jak Paweł II, Michael Jackson, Stalin czy Adolf Hitler. Naprawdę w starym mieście jest tak wiele do zwiedzania, aż szkoda to opisywać trzeba po prostu tam jechać i to zobaczyć na własne oczy. Czas na Nowe Miasto. Między Starym a Nowym Miastem znajduje się mały park, głowie młodzież przesiaduje na ławkach paląc szisze albo jointy bez żadnej krępacji, nic dziwnego w Czechach palenie i posiadanie Marihuany jest legalne ! Dla nas Polaków to dziwny widok z wiadomych względów.. Marihuano przybądź do Polski! W Nowym Mieście też jest dużo do zobaczenia, najbardziej nas zainteresował tańczący dom. Piękny nowoczesny budynek o niestandardowych kształtach. Nowe miasto zupełnie odbiega od reszty, wszystko nowoczesne, ładne i zielona trawka. Po długim, meczącym i zarówno udanym dniu czas ruszyć dalej w trasę, zmęczeni, czas się przespać, tylko gdzie? Spokojnie znajdziemy najbliższa stacje i się wyśpimy w Aucie. Ze znalezieniem samochodu nie było problemu. Wyjazd z Pragi… Dalej Niemcy..
Stolica Czech, miasto położone nad rzeką Wełtawą. Uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów, prawie 100 galerii. W 1992 r. zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co rocznie odwiedzana przez liczne rzesze turystów. Polskim miastem partnerskim Pragi jest Jasło. Ponad 1 mln 200 tyś ludzi zamieszkałych na powierzchni 496 km² co daje 2408 os./km².

Praga, Czechy
Praga, Most Karola

Dojazd

Ciągle rozbudowywana sieć Czeskich autostrad i dróg ekspresowych w dobrym stanie i kolei nie stanowi problemu z dojazdem do Pragi z każdego miejsca w Europie. Wschodnia Polska kieruje się w stronę Katowic, stamtąd już Autostrada pod samą Stolice, co prawda nakładając troszke kilometrów przez Brno, ale zyskujemy na czasie. Zachodnia Polska – tutaj proponuje kierować się na Wrocław, następnie na połodnie, tuż za Granicami państwa zaczynają się autostrady.
W Czechach autostrady są płatne, w związku z tym kierowcy poruszający się po Republice Czeskiej zabowiązani są wykupić winiety na autostrady. Winiety do nabycia na granicach państwa oraz na stacjach benzynowych. W Polsce np. w PZM. Brak winiety oznacza wysoki mandat.

Praga, Czechy
Kierunek Bawaria!

Ceny Winiet

 • Winieta 10 dniowa – do 3,5 tony – ok. 70 zł
 • Winieta miesięczna – do 3,5 tony – ok. 95 zł
 • Winieta roczna – do 3,5 tony – ok. 300 zł

Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:

 • zapasowy bezpiecznik elektryczny
 • zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany
 • podnośnik samochodowy
 • klucz do demontażu kół
 • koło zapasowe
 • apteczka samochodowa
 • trójkąt ostrzegawczy.
 • Nadto wstazane jest również podiadanie conajmniej jednej kamizeli odblaskowej

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia obowiązkowego w pozostałych pojazdach można znalesc na stronie www.mvcr.cz

Praga, Muzeum Figur Woskowych

Na co uważać ?

Do niedawna Praga była uważana za jedną z najbardziej niebezpieczniejszych stolic Europy, zw względu na grupy etniczne, generalnie chodzi tutaj o Romów, jednak nie ma czego się obawiać Ci są tylko w niektórych rejonach Pragi, znajdując się wśród nich można czuć się nie swojo, lecz niebezpieczeństwa tutaj nie ma. Uwaga na kieszonkowców.
Uważać na Czeskich mechaników. Oddając samochód do warsztatu można popaść w koszta.
Z własnego doświadczenia wiem, że nie warto płacić w sklepikach inna walutą jak Korony Czeskie, zwłaszcza prowadzonych przez Azjatów, robią zły przelicznik i płacąc za czekoladę i coca-cole można zapłacić 10€.
W parkach można zauważyć młodzież, przesiadających w grupach palących Marichuane, generalnie nie ma czego się obawiać.
Niepolecam spać na stacjach benzynowych.

Praga, Muzeum Figur Woskowych

Ludzie i Kultura

Etyka, zwyczaje niczym się nie różnią od Polskich. Porozumiewanie się nie sprawia problemów, rozumieją po polsku my rozumiemy po czesku, najlepiej znać trochę języka angielskiego zwłaszcza w Pradze, niektóre słowa mogą być niezrozumiałe dla nich i dla nas. W innych rejonach Czech można nawet porozumieć się w gwarze śląskiej. Większości Czechów to ateiści.
Gastronomia, dość dobrze rozbudowana, głodni z tego miasta nie wyjedziecie. Polecam „smażony ser”.

Praga, Czechy

Zwiedzanie

Najbardziej godnym miejscem w Pradze jest Stare Miasto, to tam właśnie jest najwięcej zabytków, deptak, sklepy, kościoły, więc nasz cel był ku temu miejscu. Ale podstawowym elementem jest przejście najstarszym mostem Karola, ten ma prawie 500 m długości o 10 m szerokości oraz ok. 600 lat do roku 1741 był jedynym mostem na Wełtawie. Najbardziej charakteryzującymi elementami mostu są figurki przedstawiające świętych ludzi, jest ich, aż 31 na całej długości mostu. Następny etap to rynek starego miasta, serce Pragi. Ratusz, rezydencje kupców i pałace książęce oraz dwa kościoły św. Mikołaja i Tyński, spoglądają z góry na masywny współczesny pomnik narodowego bohatera, Jana Husa. Charakteryzującym elementem Ratusza jest zegar, który mówi więcej o gwiazdach niż o aktualnym czasie. Można również wjechać windą na sam szczyt i oglądać panoramę Pragi. W Pradze znajdują się liczne muzea, między innymi: Muzeum figur woskowych, Muzeum Marionetek czy muzeum Alfonsa Muchy – cokolwiek to znaczy, to tylko imię, po prostu słynny czaski malarz. Myśmy zdążyli zwiedzić tylko muzeum figur woskowych, w sumie nic ciekawego, aczkolwiek bardzo starannie wykonane figury znanych ludzi, czy postaci z bajek i filmowych m.in. Jak Paweł II, Michael Jackson, Stalin czy Adolf Hitler.

Praga, Czechy
0 0 votes
Article Rating

Leave a Reply

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments